czwartek, 12 maja 2016

Niedoceniany BURAK

Buraki zasiadają na naszych stołach już prawie od 3000 lat. Na początku spożywane były głównie ich liście, już kilka tysiącleci temu cenione za swe wartości odżywcze i pozytywny wpływ na zdrowie. W Polsce pierwsze informacje na temat buraka pochodzą z XIV wieku, ale na szerszą skalę rozpoczęto jego uprawę dopiero pod koniec XVI wieku.


Dziś burak jest raczej niedoceniany, jednakże warto wprowadzić je do codziennej diety. Taka zmiana w typowym menu wyjdzie nam tylko na zdrowie. Poniżej przedstawiam najważniejsze zalety buraka: 
 
          1. Źródło witamin i soli mineralnych 
 
Buraki są skarbnicą witamin: z grupy B, C, karotenu i witaminy P. Zawierają one wiele makro- i mikroelementów. Jest w nim dużo żelaza, wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz dwa rzadko spotykane w warzywach metale: rubid i cez. 
 
          2. Stymuluje dobry nastrój

W burakach występuje kwas foliowy, który pełni istotną rolę w produkcji naszych “hormonów szczęścia”.
Porcja tego warzywa (100g) pokrywa np. około 20% dziennej, zalecanej normy spożycia dla kobiet między 19-60 rokiem życia. Z udziałem kwasu foliowego powstają substancje neurostymulujące - serotonina i noradrenalina. Serotonina działa kojąco i uspokajająco, wpływa na prawidłowy sen. Natomiast noradrenalina uszczęśliwia. Jest odpowiedzialna za aktywność i dynamikę w ciągu dnia. Można ją nazwać hormonem optymizmu. Jeśli zabraknie noradrenaliny, ludzki organizm wydziela głównie adrenalinę - cielesny stymulator i hormon stresu. Zawierają również tryptofan, który niejako „relaksuje umysł” i daje poczucie zadowolenia (poczucie szczęścia – podobnie jak czekolada gorzka).  
          3. Lekarstwo na szereg chorób

W medycynie naturalnej buraki stosowane są przy leczeniu takich chorób jak nerwica, grypa, gruźlica, a dzięki zawartości betaniny - antyutleniacza chroniącego przed niszczącym działaniem wolnych rodników - również niektórych nowotworów (np. białaczki). Przeciwdziałają zapaleniu nerwów i wątroby oraz wspomaga w niedoborach składników mineralnych. Dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu jest skuteczny w leczeniu nadciśnienia i chorób układu krążenia. Buraki znane już w starożytności były stosowane jako afrodyzjak na potencję. A wszystko to za sprawą boru, który bezpośrednio wpływa na produkcję hormonów odpowiedzialnych za popęd seksualny i libido. Ponadto cynk, mangan i miedź pozytywnie wpływają na funkcjonowanie gruczołów płciowych co znowu wspomaga leczenie niepłodności. Duży wpływ na krew a właściwie jego przepływ wspomaga również walkę z demencją (chorobą Alzhaimera). Naukowcy wykazali, ze buraki mogą zwiększyć przepływ krwi w mózgu dzięki wysokiej zawartości azotanów w tym warzywie. Wysoko azotanowa dieta wzmaga przepływ tlenu do istoty białej płatów czołowych, dokładnie tam, gdzie demencja się zaczyna. 
 
          4. Działa odkwaszająco  
 
Buraki mają silne działanie zasadotwórcze. Jest to szczególnie ważne u osób zjadających dużo produktów kwasotwórczych, takich jak pieczywo, słodycze i mięso. Właściwość ta jest również wykorzystywana przy łagodzeniu objawów tzw. zgagi czy nadkwasowości. Zbyt kwaśny odczyn osłabia również układ kostny – powstaje osteoporoza. Sok z buraka najlepiej pić rozcieńczony ciepłą wodą, gdyż jego silne właściwości alkalizujące (zasadotwórcze) mogą powodować nudności. Ćwikła (utarty gotowany burak z chrzanem i kminkiem) poprawia pracę wątroby, odkwasza i ułatwia trawienie.  
 
          5. Niezbędny dla kobiet w ciąży

Buraki są bardzo bogatym źródłem kwasu foliowego, a ten uczestniczy w kluczowych procesach jeśli chodzi o prawidłowy rozwój płodu. Dla osób zabiegających o potomstwo warto wprowadzić buraki do diety już 90 dni przed planowanym poczęciem głównie ze względu na wspomniany kwas foliowy, jak również przez wzgląd na fakt, iż burak wymiata wolne rodniki, które to z kolei uszkadzają DNA. Eliminuje to wady cewy nerwowej u płodu i przyczynia się do wykształcenia w płodzie kory mózgowej. Warzywo to może zwiększyć poziom hormonów płciowych odpowiedzialnych za jajeczkowanie (owulacja). Wysoki wskaźnik pokrycia dziennego zapotrzebowanie na ww. Kwas powoduję poprawę krążenia krwi – w tym także macicy – bardzo wskazane jest jego spożywanie w fazie lutealnej.
 
          6. Naturalny detoks

Burak wspomaga pracę wątroby, jelit i nerek poprzez przyśpieszenie wydalania toksyn z organizmu. Eliminuje on mocznik z organizmu, usuwa szkodliwe drobnoustroje - blokuje ich zdolność przylepiania się do tkanek, pektyny ułatwiają trawienie poprzez niszczenie bakterii gnilnych, które obecne są w naszym przewodzie pokarmowym, obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała miażdżycy.
 
          7. Idealny na odchudzanie

Będąc na diecie redukcyjnej powinieneś uważać na buraka. Jest to warzywo o wysokim indeksie glikemicznym (indeks glikemiczny buraków jest wysoki, IG = 64) przez co przyczynia się do przybierania na wadze. Spowodowane jest to stymulacją produkcji insuliny, która następnie aktywizuje procesy odkładania tkanki tłuszczowej. Jednakże ze względu na właściwości buraków, wysoką zawartość błonnika oraz niską kaloryczność (około 40 kcal na 100 gramów), nie powinieneś z nich kompletnie rezygnować. Poprostu przed zjedzeniem potrawy z buraków wypij szklankę wody z cytryną lub zjedz np. sałatkę czy gotowane zielone warzywa, które to, dzięki wysokiej zawartości błonnika, spowolnią trawienie węglowodanów.

          8. Idealny suplement diety 

Dieta obfitująca w soki buraczane poprawia dotlenienie mięśni podczas ćwiczeń. Sugeruje to, że zwiększone spożycie azotanów może zwiększyć tolerancję wysiłku podczas długotrwałego wysiłku wytrzymałościowego. Jakość życia osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, lub chorób metabolicznych, dla których codzienna aktywność fizyczna jest trudna mogłaby być zdecydowanie lepsza. A to dzięki możliwości lepszego natlenienia tkanek.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz